forum.globcom.net Форуми forum.globcom.net
ФОРУМ
 
 AlbumAlbum Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи  AlbumAlbum   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Зная своя род и език, защото…
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nesus
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 313
Общо думи: 1,404
Местожителство: в лабораторията, третата епруветка от ляво на дясно

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 10:15 am    Заглавие: Зная своя род и език, защото… Отговорете с цитат

Зная своя род и език, защото…


Една нация, един род, един език – една пъстра мозайка от безброй частици, пръснати по света, но обединени от наистина българското – това е България. А колкото до мен и теб – ние, драги приятелю, сме само парченца, но важни сами по себе си и именно стремежът и желанието ни да запазим истинското и чистото в сърцата си са причините да искаме и да можем да познаваме своя език и род, за да поддържаме мозайката що – годе цяла.
Ех, да беше и ти така уверен в това, като мен… Но не! Готов си да забравиш всичко и да тръгнеш към чужбината, срамувайки се, че си българин. А най-жалкото е, че в това неразумно трудно време, никой няма и да се опита да те спре или поне да те накара да премислиш още веднъж избора си.
Спомняш ли си преди години, като учеше българската история, колко беше горд от безкрайните наши победи? А помниш ли как очите ти се насълзиха, когато завърши 7-ми клас и трябваше да кажеш “Сбогом!” на всичко, с което беше свикнал? Нима искаш отново да го загубиш, само че този път завинаги?!!!
Нима забрави как заедно се смяхме на онази пиеса в стария театър…. “Криворазбраната цивилизация”, където всеки се опитва да бъде нещо, което не е? Защо искаш да повториш тяхната грешка?
Но… Не аз съм човекът, който ще те съди. Искам само да ти припомня един цитат, който ти много обичаше на времето: “О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш по свой язик и не думаш? Или не са имали болгари царство и господарство?”. Сети ли се? Това е онзи, монахът, Паисий, който ти така искрено уважаваше.Не те ли боли сега. След години, като четеш тези редове, и си спомняш как вярваше в България, как се гордееше и увличаше по необятната ни история, как твърдеше, че езикът ние най-благозвучният в целия свят и няма по-красива страна от нашата?! Уви, явно всичко си забравил, покрай ученето за SAT и TOEFL…
Жалко е, скъпи ми приятелю! Жалко е да знаеш, че именно младите и способни българи, в които са вперени 7 милиона погледа, пълни с надежда, ще предадат всички и ще се правят, че нищо толкова важно не е станало. Напротив! А ти си такъв. Именно в такива като теб вярват хората, а с всяка една изгубена надежда по малко умира и България. Искаш да бъдеш един от убийците й ли? Искаш съвестта ти да те гризе всеки път, когато си спомниш за начина, по който забрави за всичко и се втурна в неизвестното?!!!
А помниш ли “За буквите”? Толкова спорихме дали го е написал Симеон I или не. Ти все твърдеше, че след като е водил толкова битки, не е имал време да се занимава с писане и “глупости”, но аз винаги ти напомнях за лиричната му душа, благодарение на която сега си имаме азбука и език, от който ти сега се отричаш.
Сълзи напират в очите ми, но не мога да те спра, приятелю. Не мога да те обвиня за това, че предпочиташ САЩ пред родината, опирайки се на тезата, че тук нямаш бъдеще. А как би могъл да имаш, когато дори не се опитваш да го съградиш? Как би могъл да имаш, когато тези, които трябва да създадат една Ножа България, отиват да създават Нова Германия, Нова Англия, Нови САЩ ?!!!
Май вече е време да оставя решението на теб. Не знам какво ще направиш, нито дали ще заминеш, но знам, че поне някъде дълбоко в себе си винаги ще бъдеш българин и ще носиш непреходното в сърцето си.
Накрая искам само да ти кажа, че аз ще остана и ще дам всичко, на което съм способна за родината. Аз зная своя род и език, защото съм истински човек.
-----
Преслава(момиче от Пазарджик)
_________________
Боже, благослови ме да не бъда утешаван, а да утешавам; не да бъда разбиран, а да разбирам; не да бъда обичан, а да обичам – защото давайки, получаваме; защото като прощаваме, биваме опростени; и умирайки се раждаме за вечен живот.
http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=20465


Последната промяна е направена от nesus на Вто Авг 22, 2006 5:09 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
IZVERGA
Fuck Milk...Got Beer?


Регистриран на: 10 Мар 2005
Мнения: 3151
Общо думи: 90,422
Местожителство: Е:БългарияГаброво?

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 6:06 pm    Заглавие: что можно сделать с пьезоэлементом Отговорете с цитат

Сегодня 19.01.2007 в 14:30 у меня родилась дочка!!!!! Теперь я 100% нормальный папа УРААААААААА!!!!!!!!! поздравляю))) Сегодня 19.01.2007 в 14:30 у меня родилась дочка!!!!! Теперь я 100% нормальный папа УРААААААААА!!!!!!!!!

Последната промяна е направена от IZVERGA на Пет Дек 25, 2009 6:21 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Skype Name
[ IP : Logged ]
aNdRo
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 26 Дек 2003
Мнения: 1716
Общо думи: 44,236
Местожителство: Трендафил City

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 11:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това Преслава певицата ли го писала aaaargh!

Вдигна ми се в очите!
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Skype Name
[ IP : Logged ]
ivo27
Вратар
Вратар


Регистриран на: 21 Яну 2005
Мнения: 2690
Общо думи: 56,620

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 11:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А друго вдигна ли ти? Laughing

И на мен ми е чудно дали е тя или някоя друга Преслава. Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
franky
Фен на Челси


Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 3530
Общо думи: 70,660
Местожителство: Stamford Bridge,Fulham Road,London

МнениеПуснато на: Пон Авг 21, 2006 11:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ахаха аве вие добре ли сте? Тая Преслава дал знае български, дали е завършила 8-ми клас? Просто момичето дето го е писало се казва Преслава
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Skype Name
[ IP : Logged ]
nesus
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 313
Общо думи: 1,404
Местожителство: в лабораторията, третата епруветка от ляво на дясно

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 9:41 am    Заглавие: Отговорете с цитат

андро, иво27 много ясно, че не е певицата Very Happy писано е от момиче, което се казва Преслава и е от Пазарджик
_________________
Боже, благослови ме да не бъда утешаван, а да утешавам; не да бъда разбиран, а да разбирам; не да бъда обичан, а да обичам – защото давайки, получаваме; защото като прощаваме, биваме опростени; и умирайки се раждаме за вечен живот.
http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=20465
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
_bioHAZArd_
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 04 Окт 2004
Мнения: 1373
Общо думи: 31,249
Местожителство: България, Габрово

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 9:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

nesus, тогава го поправи да не изпадат в шок хората !
_________________
Уважавай Бога ! Обичай Жената ! Пази Родината !

http://www.bgtuner.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
aNdRo
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 26 Дек 2003
Мнения: 1716
Общо думи: 44,236
Местожителство: Трендафил City

МнениеПуснато на: Вто Авг 22, 2006 4:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

bo74o0 написа:
This suux



Бе на тебе какво ти има?
Нищо ли не цениш? Вземи пиши на български, кво си мислиш, че си интересн като пишеш така? Тук бая хора знаят английски на достатъчно високо ниво, ама не пишат така, нали... защо ли?


Живей си във фантастичния свят и не приказвай глупости
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Skype Name
[ IP : Logged ]
franky
Фен на Челси


Регистриран на: 27 Апр 2004
Мнения: 3530
Общо думи: 70,660
Местожителство: Stamford Bridge,Fulham Road,London

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 8:18 am    Заглавие: Отговорете с цитат

bo74o0 написа:
THIS SUUUUUUUUUXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


аве ей мухльо, почна да ми писва от теб! evil_4e
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Skype Name
[ IP : Logged ]
Celena
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 23 Авг 2006
Мнения: 51
Общо думи: 4,863

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 10:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здрасти! Smile Аз съм го писала това. Embarassed
Bo74o0 , какво точно не ти харесва в есето ми ? Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
[ IP : Logged ]
nesus
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 313
Общо думи: 1,404
Местожителство: в лабораторията, третата епруветка от ляво на дясно

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 10:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Celena здрасти май диар Wink
_________________
Боже, благослови ме да не бъда утешаван, а да утешавам; не да бъда разбиран, а да разбирам; не да бъда обичан, а да обичам – защото давайки, получаваме; защото като прощаваме, биваме опростени; и умирайки се раждаме за вечен живот.
http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=20465
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
vladi
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 07 Дек 2004
Мнения: 118
Общо думи: 3,440
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 3:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Celena написа:
Здрасти! Smile Аз съм го писала това. Embarassed
Bo74o0 , какво точно не ти харесва в есето ми ? Question


Нека аз напиша с какво не съм съгласен в есето ти, Celena.

В него се обръщаш към младия човек, който бяга, защото се срамува, че е българин.
За аргументи даваш параметри на българското, като история и език, които ти наричаш "истински." Не мисля, че сред бягащите има хора, които да са забравили точно тези знаци на българското.
Проблемът е, че българското е приело съвсем нови значения. И въобще не мога да се съглася, че тези нови значения са неистински.
В тях може да се убедиш, като погледнеш съвсем трезво на днешното състояние на обществото. Да ги изброявам ли -- корупция; организирана престъпност (атентати по холивудски сценарий, пране на пари като за Световно); прогнила съдебна система; политически абсурди като В. Сидеров в Парламента (и още по-смущаващият факт, че немалко му вярват); западаща образователна система...
Съвсем реални значения на българското, ако питаш мен. А емоцията, която предизвикват, не е срам. По скоро - раздразнение и чувсто на безсилие.

Използваш Паисиевите думи... но не знам дали в негово време е властвала такава пошлост. А и думите му са за онези, които се отричат от корените си, без въобще да ги познават. Сега ситуацията е друга -- бягащите знаят корените си и, предполагам, изпитват национална гордост от тях. Обаче този тип гордост има фиктивна притегателна сила и трябва да си голям идеалист, за да си затвориш сетивата за днешната реалност и да си представиш как България скоро пак блести с онова минало величие.

Не очаквай от амбициозните да пожертват потенциала на младостта си в преследването на такава химера. Те не се "втурват в неизвестното", за да "бъдат, това което не са", а точно защото чуждите им дават възможност да бъдат, това което искат. В момента България няма сили да предложи на всеки такава сделка. Но съм оптимист, че не след дълго ще може. Надеждата ми е, че влизането ни в ЕС ще наложи допълнителен ред, с което държавата ще заработи лека-полека. Благоприятната икономическа среда е сила, много по-притегателна от всякаква национална гордост.

Celena, приеми критиката ми ведро. Личи си, че си писала текста си със сърце. И това въобще не мога да критикувам.
_________________
Freedom, Sancho, is one of the most precious gifts that heaven has bestowed upon men
Don Quixote, Miguel de Cervantes Saavedra, 1605 year
Distributed проект дава $$
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
_bioHAZArd_
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 04 Окт 2004
Мнения: 1373
Общо думи: 31,249
Местожителство: България, Габрово

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 4:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vladi написа:



корупция; организирана престъпност (атентати по холивудски сценарий, пране на пари като за Световно); прогнила съдебна система; политически абсурди като В. Сидеров в Парламента (и още по-смущаващият факт, че немалко му вярват); западаща образователна система...
Съвсем реални значения на българското, ако питаш мен. А емоцията, която предизвикват, не е срам. По скоро - раздразнение и чувсто на безсилие.


Аз ще кажа само едно. Това което е изброил Влади е вярно. Само че е българската реалност такава каквата НИЕ си я създадохме. Дали с действие или бездействие. Това е България такава каквато НИЕ позволихме да бъде. И не е правилно НИЕ да бягаме от тук, като прехвърлим вината за всичко на някой друг ( правителства, политици ) Да търсим реализация другаде, а не да се борим да я постигнем ТУК. За Европейския съюз ще кажа, че те няма какво да ни дадат на нас. Нашите доходи ще достигнат 70% от средно европейските след около 35 години, при добри стечения на обстоятелствата. Благоприятната икономическа обстановка се свежда до унищожаване на малкия и средния бизнес и процъфтяване на големите риби.

И като за финал: няма друго значение на България, няма друго значение на Българското.

Бяхме ! Сме ! Ще бъдем !

_________________
Уважавай Бога ! Обичай Жената ! Пази Родината !

http://www.bgtuner.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
bo74o0
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 15 Авг 2006
Мнения: 520
Общо думи: 49,943
Местожителство: Lurking in the ethernal darkness

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 4:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

@Celena
eсето ти е добро ... алкохола който консумирах преди това не беше ... Smile извинявай ... oops: Embarassed

@franky: мерси, старая се : Laughing Laughing Twisted Evil
_________________

дъъъ нямах ли некъф текст тука Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Skype Name
[ IP : Logged ]
nesus
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 313
Общо думи: 1,404
Местожителство: в лабораторията, третата епруветка от ляво на дясно

МнениеПуснато на: Сря Авг 23, 2006 6:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vladi:
Цитат:
корупция; организирана престъпност (атентати по холивудски сценарий, пране на пари като за Световно); прогнила съдебна система; западаща образователна система...

влизат в характеристиката на всяко модерно общество, всъщност най голяма престъпност има в САЩ; все още малко образователни системи могат да се мерят с нашата- доказателство за това е, че нашите кадри (ИТ специалисти, програмисти, физици, биолози, лекари...) са общо признати и всяка по-богата държава се опитва да ги привлече; колкото до съдебната система ако беше чак толкова зле щяхме да имаме по високо ниво на престъпност от колкото в САЩ :Р
Цитат:
Не очаквай от амбициозните да пожертват потенциала на младостта си в преследването на такава химера.

Аз съм амбициозен и ще помогна тази химера да се превърне в реалност, както и Celena, както и другите като нас...
_________________
Боже, благослови ме да не бъда утешаван, а да утешавам; не да бъда разбиран, а да разбирам; не да бъда обичан, а да обичам – защото давайки, получаваме; защото като прощаваме, биваме опростени; и умирайки се раждаме за вечен живот.
http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=20465
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov