forum.globcom.net Форуми forum.globcom.net
ФОРУМ
 
 AlbumAlbum Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи  AlbumAlbum   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

RQ: Политическа зима

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
martto
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 20 Дек 2004
Мнения: 595
Общо думи: 0
Местожителство: бул. Ленин 21

МнениеПуснато на: Сря Юни 15, 2005 10:35 pm    Заглавие: RQ: Политическа зима Отговорете с цитат

Някой може ли да ми го намери това произведение на Хр. Ботев?
_________________
HASTA LA
VICTORIA
SIEMPRE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
frina
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 24 Фев 2005
Мнения: 57
Общо думи: 0
Местожителство: Бичкинята

МнениеПуснато на: Чет Юни 16, 2005 8:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Приятно нещо е да има човек топла соба, самун хляб, парче сланина и няколко глави праз лук, пак да легне и да мисли или да спи и сънува. Приятно е, но да има и една от тия две болести: или млада жена, или стар ревматизъм; лежиш, ллежиш, а мисълта като у немец, пълна и богата като готварница, дълга и безконечна като суджук - суджук, с който във виенския райхстаг немците и маджарите бият по главата славянските депутати; а въображението ти като у арапин, силно и остро като тюмбекия - тюмбекия, която е крайно полезна за краставите народи, - пламенно и възвишено като дим.Дим, дим! Под който ние българите така сладко спим. Мислиш, мислиш, пак да се протегнеш кото философ, прозенеш се като дипломат, почешеш се в тила като политик и ако ти позволи жената или ревматизмът да заспиш, то спиш като Крали Марка. Заспиш и сънуваш... Но какво сънуваш? Сънуваш, че светът прилича на кръчма и че гладните, дрипавите и измръзналите народи са се събрали в нея и на колене въздават хвала Бакхусу. Г-н Бисмарк възседнал земното кълбо и точи из него пелин за здравието на Германия; дадо Горчаков раздава каливо за "бог да прости" славяните; майстор Андрашия свири чардаш и кани чехите, сърбите и хърватите да попеят и да поиграят на гладно сърце; Мак Махон плете кошница за яйцата, които Франция ще да снесе през немските велики пости на Елзас и Лотарингя; лорд Дерби си точи севастополската костурка, за да надроби прясно сирене за европейската търговия на возток и за да отреже от Бутовете на някое диво африканско или азиятско племе бюфтек за английското човеколюбие; испанските "братовчеди" са застъпили тялото на майка си, бозаят кръв из нейните гърди и плюят един другиму в очите; Владетелят на чизмата се наговаря с човекът от Капрера да изистят блатото на Рим (не папата, който ще се изчисти сам) и наместо хляб и макарони да дадат чист въздух на Мациниевите дечица; безбрадото пръчле на солените възседнало буцефалът на Александър Македонски и исторически иска да докаже, че само немецът може да бъде пастир на козите; Босфорския пилафачия подсмърча до врата на кръчмата, яде червата на раята , пие дипломатическа боза и вика: "Аман от пияни хора." Множество малки и големи господа духат на своите измръзнали господа духат на своите измръзнали ръце, гледат с особено равнодушие на просяците; молят се богу за плодородието на човеческия род и за изобилието на хорската глупост и слушат как вълците вият в гъстата литературна и финансова мъгла и как плачат децата на Европа за лятото на науката и на Цивилизацията.


другата част след малко Smile
_________________
Но ето, че в очите ми препуска време
и ето, че съм влюбен и съм стон.
И мога с дланите си да хвана вятър,
и мога да се смея и тъжа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
frina
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 24 Фев 2005
Мнения: 57
Общо думи: 0
Местожителство: Бичкинята

МнениеПуснато на: Чет Юни 16, 2005 9:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

А ти, българин и патриотин, гледаш на сичкото това с особено недоверие и думаш: ЧСуета сует и всяческая суета." Света е кръчма, а ти трябава да плачеш със смях, да се смееш със сълзи и насън да виждаш лятото на Балканския полуостров. "Щастлив е, думаш българския народ, щастливи са грешните в мъката ,щастлив съм и аз в своята топла собал" Лежиш на гърбът си и благодариш всевишния таван, че по неговата непостижема милост ти имаш барем покрив над главата си; снегът не те вали, мухите не те безпокоят, в червата ти не произхожда никаква революция, ревматизмът не те безпокои, жена ти не те мъчи, парите ти не се губят, а на четерите стени на стаята ти мухите оставили в наследство цели томове списания на български език. Намесо икона над главата ти виси портрета на н.в. султанът, покрит с тънко едно було от лионската фабрика на паяците; под портрета е залепен ферманътволята на негово императорско величество, небесния представител на влашките българи, г-н Пандурски, и горещите желания и надежди на наште цариградски патриоти. Земи си един комат хлъб, малко сланина и една глава лук , пак чети: "Моята царска воля е, щото сичките животни по държавата и верни мухи поданице да могат да помагат, доколкото им се пада на гърбовете, на ежедневните им царски подаяния, които полагам за достигание на по - висока степен на моето затлъсяване и за благоденствието на моята обширна кочина." А по - надоле следва рахътлъкът на екзархията, правдините на българския народ и кефът на босфорския Саул. ЧНо какво дяволите? Животни ли сме ние , животни ли са нашите владици, учители и вестникари? Протестуваме!" Не бойте се господа, господа, аз сънувам. Дайте ми да прочета цариградските български вестниции аз ще да си взема думине назад, т.е. - ще да се уверя че по сичките крайща на паяжината е е тихо и мирно и че сичко блаженствува под дебелата сянка на паяка. Само - църррр! Тама на една муха и изпили кръвта, тука на друга светили маслото; там вързали 50-60 души за рогата и ги карат на място злачно и на място покойно, т.е - в Диарбекир и в Акия, тука връзват други и им четат баснята за вълкът и атнето; там окачили едного на въже да се поизуши. " Но ние имаме училища, читалища, екзархия, литература,журнали, правдини - Имаме младо поколение..." Да, да! Имате! Кой ви казва, че нямате? Но ако е работата да се хвалим, то и ние имаме тука в Румъния. Откогато г-н Пандурски остави своята знаменита и политическа и литературна кариера и откогато на хоризонта на българската литература се появи съзвездието Блъсков и "Дрежестовото за разпространение на полезни знания", от тогаванауката, поезията, педагогията и литературата потекоха из крачолите на българския народ и на неговото книжевно щастие захванаха да завиждат даже и манджурите; откакто цариградските ханъмки родиха литературно- политическото списание "Ден" , то Милош Милоевич престна вече да разпространява сърбизма из Бългърия; откакто "Училище" роди богобоязливият редактор на "Градинка", то нашите учени младежи престанаха вече да псуват света Богородица; откакто отец Марко цанцургерът турна на своите глупости заглавие "Век", то великие български пости станаха 365 дена в годината; откгато "Право" се кръсто и на "Напредок", то българският поет Славейков зави чалма и захвана да пее "аман,аман", а от когато "Levant Times" се преведе на българси, то нашите патриоти захванаха да плетат мрежа , за да покрият народа от политическия студ от литератураната мъгла, от революционната виелица, от индустриалния сняг, от икономическото пиянство и отн белите, черните и сивите цариградски вълци; а от когато най-после "Читалище" се обеща, че от нова година ще да се оправи и няма вече да печати гениалните глупости на нашите литературни телци, то колата на европейската цивилизацияостанаха без катран и заскърцаха въз баирът на българския напредък; умствените часърчента на нашето младо поколение замръзнаха и пуснаха вощеници за "упокой" на грешните и живоумрелите политически и литературни души; а в пияцата (т.е. по битпазар) на нашето умствено развитие произлязоха такива важни операции и такива чудни метаморфози, щото при броениците на нашето калугерско щастие се притуриха още няколкостотин зърна, с които ние няма никога да изчетем своите навечерки и никога няма да дочакаме "светлото Христово возкресение".
И наистина, погледнете със слепите си очи на главите на нашите мудрословеснейши патки и вие тутакси ще видите, че по тях отдавна вече са захванали да растат различни литературни зеленчуци, сякакви политически бурени и всевъжможни научни билки; а ноща се не свършва, зимата се не изминува и патриотите лежат в своите топли стаи, сънуват настрадинходжовски сънища и чакат да съмне , за да ги разкажат на своята революционна Пенелопа и на нейните сополиви любовници. Но и аз съм патриот, господа! Топлата соба ,изпросеният хляб, харизаната сланина и краденият лук довеждат стомаха ми да такова поетическо настроение, щото и аз сънувам че скоро ще дойде равноправното лято. Облаците ще да произведат револючията, политическото дъждове ще да поемат гюбрето из моят двор, пред вратата ме ще огреее слънце, народите ще да изпъплят из кръчмата и ще да се запощят на припек; а аз ще да изляза из своя палат да се порадвам на яснотанебе, на миризливите цветя и ще запея: "Гледайте, очи,ненагледайте се". И да се ненагледаш! Пред вратата ти се събрало на конгрес племето, което едно време е избавило Рим, и с патриотически крякания се приготовлява д анаправи преврат в историятя на гастрономията; почтените кокоши физиономиисе разхождат по дворът и правят археологически открития по купището, за да снесат яйцето на абщото южнославянско щастие; коронясаните венценосци се борят по-между си, земат страстегически позиции и кукуригаят за близкото решение за возточния въпрос; а младото поколение изникнало покрай дуварите и чака да го огрее слънцето откъм запад, за да каже последна дума за животът, за характерът и за стремленията на гъбите. А ти...О! Ти си българин и патриотин! Запей песента "гъби, мои гъби", пак легни и сънувай , че си предводител на гъските, цар на кокошките и защитник на българскитя народ. Но преди сичко попитай жената си или своя можъчен ревматизъм: изминала ли е зимата, превалила ли се е ноща? Ако ти каже, че не, то ти спи,както спиш и сега, завивай се в своята мрежа и извикай сам: "Дали се две нощи смесиха, или се зора довърши!" Кукуригу! Ето петлие! Джав, джав! Ето кучетата! Зимата се свърши и ноща се измина.
Михал
_________________
Но ето, че в очите ми препуска време
и ето, че съм влюбен и съм стон.
И мога с дланите си да хвана вятър,
и мога да се смея и тъжа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
martto
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 20 Дек 2004
Мнения: 595
Общо думи: 0
Местожителство: бул. Ленин 21

МнениеПуснато на: Чет Юни 16, 2005 12:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

10ь много
_________________
HASTA LA
VICTORIA
SIEMPRE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
frina
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 24 Фев 2005
Мнения: 57
Общо думи: 0
Местожителство: Бичкинята

МнениеПуснато на: Чет Юни 16, 2005 3:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

няма защо. Very Happy
пак к заповядай Wink
_________________
Но ето, че в очите ми препуска време
и ето, че съм влюбен и съм стон.
И мога с дланите си да хвана вятър,
и мога да се смея и тъжа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov