forum.globcom.net Форуми forum.globcom.net
ФОРУМ
 
 AlbumAlbum Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи  AlbumAlbum   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

"дей българското"
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:41 pm    Заглавие: "дей българското" Отговорете с цитат

"дей българското"

Къде е? Кой го открадна? Дали не сме аз и ти, и те? Или е някой друг, но с наше разрешение? - по-вярно ми звучи. Защо ли? Примерно цялата работа покрай този "европейски съюз" е едно отчуждение на всички от национално и приемане на чуждото. Не знам защо, но всички се блъскат за да "влезят" там. Явно не е толкова лошо, колкото си мислим, щом всички искат там. Но на мен не ми харесва, лично мнение. Какво ще стане с всички български народни обичаи? Дали ще ги забравим, така като сме загърбили историята си? Най-вероятно, защото така е устроен българина - да се "кланя" на чуждото у да презира родното. Както са казали древните български умове: "Чуждата кокошка е петел". Но защо никой не се радва на това, което име и не го оценява? Защо вземаме за пример чуждото, американското примерно. Защо родното се презира, а когато се появи на бял свят бива смачкано и потъпкано... най-често от американското, чуждото? Не остана вече нищо стойностно....
Да вземем за пример езикът ни - постоянно в него навлизат нови думи, чуждици. Нямаме ли си достатъно български думи, че да имаме нужда от нови? - имаме си, но трябва да сме като "тях" - американците. Дали те правят нещо за да си налагат всичко на по-малките държави - не знам, пък и това е друга тема.


>>> кажете дали е (есето) добре за темата си и какво още мога да допълня...
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
Shibby
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 07 Апр 2005
Мнения: 104
Общо думи: 0
Местожителство: Още не съм си го научил... :о(

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

мога само ей туй да ти кажа"леля Марианка може да ми яде ху*" evil_4e
_________________
Shibby_Gr
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Shibby написа:
мога само ей туй да ти кажа"леля Марианка може да ми яде ху*" evil_4e

бе.... имам 3 шестици при нея (едната от класно) и... не искам да развалям работата (не съм имал такива оценки от 4ти клас...)
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
Dembata
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 02 Юни 2004
Мнения: 331
Общо думи: 22
Местожителство: Highbury

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DRINKIN_PARK написа:
Shibby написа:
мога само ей туй да ти кажа"леля Марианка може да ми яде ху*" evil_4e

бе.... имам 3 шестици при нея (едната от класно) и... не искам да развалям работата (не съм имал такива оценки от 4ти клас...)

ти сигурно нещо чиитваш Laughing
как си ги изкарал тез оценки бе
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

и аз това се чудя.... Wink
кажете за есето, че и по история имам да уча (мамка му)
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
kiki
пухче предполагам... *без предполагам!


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 1866
Общо думи: 22,333
Местожителство: South Of Heaven

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Есе?
Аз му викам увод на т'ва...
Не знам обаче есета пиша бая дълги.
Та относно него,в началото не мислех че си го писла ти преди да видя....
Та много добре звучи,зачекваш темите,но не навлизаш достатъчно "дълбоко".
Ако целта е да отбиеш номера - префекнто,обаче ако ти е забавно(както на мен понякога ми е забавно да пиша некой есета) можеш разработи нещата още бая....
Позицията ме кефи и я подкрепям,просто има още много да се каже.
И(прекланео много "Та"-та станаха) - обобщение(хех,че ме "бива" по тея):
Много хубаво,но кратко и незъдълбочено.(думите ми не си противооречат)
_________________
...пънко нема умре и нафинг елс медърс.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Skype Name
[ IP : Logged ]
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

kiki написа:
Есе?
Аз му викам увод на т'ва...
Не знам обаче есета пиша бая дълги.
Та много добре звучи,зачекваш темите,но не навлизаш достатъчно "дълбоко".

я адд-вай някой хинт?
някой джокер?
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
kiki
пухче предполагам... *без предполагам!


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 1866
Общо думи: 22,333
Местожителство: South Of Heaven

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 4:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DRINKIN_PARK написа:
kiki написа:
Есе?
Аз му викам увод на т'ва...
Не знам обаче есета пиша бая дълги.
Та много добре звучи,зачекваш темите,но не навлизаш достатъчно "дълбоко".

я адд-вай някой хинт?
някой джокер?

ами...не съм сигурна колко добре бих се справила със задачата.
Ей това май мога да кажа,ама пак не съм сигурна че трябва въобще да го казвам...
Най-общо :
В началото:
Цитат:
Къде е? Кой го открадна? Дали не сме аз и ти, и те? Или е някой друг, но с наше разрешение? - по-вярно ми звучи. Защо ли?
И намига пример!За къде бързаш.Разтегни локума със самия въпрос защо,като например как не оценяваме това което имаме,колко ценно е и как го пропиляваме с желнието да сме "фиешън" и тогава вече идва примерът.
Цитат:
Но защо никой не се радва на това, което име и не го оценява? Защо вземаме за пример чуждото, американското примерно. Защо родното се презира, а когато се появи на бял свят бива смачкано и потъпкано... най-често от американското, чуждото? Не остана вече нищо стойностно....

Или няма кой да потърси въпросното стоиностно!Добре тука се появява това със не оцценяването ама нали първо правиш теза и после доказателствена част,чиято цел е да затвърди тезата.И можеш да обработиш анти.тезата че Това С Американско сигурно си има предимства,но дали винаги е било такова?!И не е ли почнало от нищото,че да стигне до това.И нуждае ли се светът от втора Америка,макари и перфектна.Една америка без изтория и отвърдени принципи,известна само с малко техника,филми и подобни.Въпросната Америка обаче гледа с нескрит интерес нащите народини обичай,танци музика.Плаща луди пари за да нбаслади поне малко на това което ние имаме и пропиляваме.
Цитат:
Да вземем за пример езикът ни - постоянно в него навлизат нови думи, чуждици. Нямаме ли си достатъно български думи, че да имаме нужда от нови? - имаме си, но трябва да сме като "тях" - американците.

Иван Вазов - "българският език"
Да трябва да сме като американците,а те можеби таино не мечтаят ли да имат това което ние имам е проплияваме(повтарям се ,знам).И кадде отива Българското - по чуждестраните музей,театри и т.н., за да може ние да сме граждани на света,е добре,другите народи на които се възхищаваме(САЩ,Франция,Германия,Англия и т.н.) жители на света ли са?Нека бъдат...имат ли това което ние още имаме - хъм....
Цитат:
Дали те правят нещо за да си налагат всичко на по-малките държави - не знам, пък и това е друга тема.

Ама всички малки държави или само енда скапана България?!
И те щяха ли да ни го нал;агат,ако ние не бяхаме има дали?Ако ен бяхме ги поканили направо?!Защото мислим че само ен можем да успеем,че понеже те са таикива и са успели значи и ние трябва да сме същите,а те кого са "копирали" за да успеят...
Razz

До това стигнах...май и темата изкревих и всичко омотах и повторих...
_________________
...пънко нема умре и нафинг елс медърс.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Skype Name
[ IP : Logged ]
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

май това стана:
Цитат:
"дей българското"

Къде е? Кой го открадна? Дали не сме аз и ти, и те? Или е някой друг, но с наше разрешение? - по-вярно ми звучи. Защо ли? Примерно цялата работа покрай този "европейски съюз" е едно отчуждение на всички от националното и приемане на чуждото. Не знам защо, но всички се блъскат за да "влезят" там. Явно не е толкова лошо, колкото си мислим, щом всички искат там. Но на мен не ми харесва, лично мнение. Какво ще стане с всички български народни обичаи? Дали ще ги забравим, така като сме загърбили историята си? Най-вероятно, защото така е устроен българина - да се "кланя" на чуждото у да презира родното. Както са казали древните български умове: "Чуждата кокошка е петел". Но защо никой не се радва на това, което име и не го оценява? Защо вземаме за пример чуждото,
американското for example? Защо родното се презира, а когато се появи на бял свят бива смачкано и потъпкано... най-често от
американското, чуждото? Не остана вече нищо стойностно... или няма кой да го потърси? А то има, но не сме ние - а другите, чужденците. И го търсят, и, като че ли, го правят скрито, сякаш вътрешно и те искат да са като нас. Защото при тях това се е привърнало в индустрия, а при нас е "народно", българско. Ние го пропиляваме, за да отиде в техните музеи и да стане част от тяхната индустрия.
Да вземем за пример езикът ни - постоянно в него навлизат нови думи, чуждици. Нямаме ли си достатъно български думи, че да имаме нужда от нови? - имаме си, но трябва да сме като "тях" - американците. Дали те правят нещо за да си налагат всичко на по-малките държави - не знам, пък и това е друга тема.
И все пак има решение - всичко родно си остава за нас като то трябва да се развива, а не да се забравя; трябва да се подкрепя. Евро съюзът няма да ни пречи, ако разберем, че българкото е в България и то е за българите; ако не искаме да станем част от Европа по отношение на всичко, а само териториално.
Нито съм искал да обиждам България, нито казвам, че другаде всичко е наред. Просто не ми харесва българския начин на мислене. Помислете, че има и по-зле от нас. Който и вестник да отворим ще видим цитати от типа "малка България", страна като "една човешка длан" и т.н. Страна с 111 000 кв. км. и население към 7 млн. души според мен не е малка за мащабите на Европа и спрямо повечето европейски страни. Да, "малка" предизвиква съжаление и желание за самозащита, но не и за страна с 1300-годишна история. Всяко животно знае, че трябва да се бори за храната си и за достойно място сред себеподобните си - иначе е мъртво. И защо българите, които по IQ са сред първите в света, не стигат до този извод и позволяват да бъдат унижавани и използвани абсолютно от всички: политици, фирми, европейци, американци и т.н.? Много просто - ние българите не искаме да поемаме отговорност и се надяват, че "бурята" ще премине от само себе си. А през това време плюем всички, че са срещу нас и се сравняваме с кой ли не... Защо не се сравняваме със Сомалия, примерно, ако въобще си мислим, че можем да повдигнем на националното си самочуствие.
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
Педя човек
Гост




Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 7:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

e?
Върнете се в началото
[ IP : Logged ]
_bioHAZArd_
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 04 Окт 2004
Мнения: 1373
Общо думи: 31,249
Местожителство: България, Габрово

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 7:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ТРЮ !
_________________
Уважавай Бога ! Обичай Жената ! Пази Родината !

http://www.bgtuner.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
The_Shadow
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Ное 2004
Мнения: 688
Общо думи: 0
Местожителство: In_The_ShadoW_ReaLM

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 9:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Бих казал много добро есе (надявам са някога и аз да пиша такива се за 5 ги изкарвам Sad )
_________________
ВсЯкА ЕпоХа СъНуВа СвОя НаСлЕдНиК ^®^
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
ivo27
Вратар
Вратар


Регистриран на: 21 Яну 2005
Мнения: 2690
Общо думи: 56,620

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 9:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DRINKIN_PARK написа:
e?
....слаб 2 Smile


аве една 5ца мой да барнеш Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
botroid
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 05 Фев 2004
Мнения: 1730
Общо думи: 11,794

МнениеПуснато на: Чет Апр 21, 2005 10:41 pm    Заглавие: Re: "дей българското" Отговорете с цитат

DRINKIN_PARK написа:
"дей българското"


Пометено е от цунамите на глобализацията... За следващото поколение България ще е само един от многобройните щати на Евросъюза. След 20 г. циганите и турците в България ще са милиони, а всеки българин които е можел ще се е махнал от тука. Нашата държава е оцеляла повече от хилядолетие, но по всичко личи че няма да преживее геноцида на дивия капитализъм, които ще настъпи след 2007-ма.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
nicksun
Примерен комсомолец
Примерен комсомолец


Регистриран на: 04 Мар 2005
Мнения: 32
Общо думи: 0
Местожителство: В НАШЕ СЕЛО

МнениеПуснато на: Сря Май 04, 2005 12:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малеее - такива неща ли ви кара да пишете г-жа Мариана Митева ?! Тя навремето (ако става дума за нея - де ), ни стопи с тъпотии и философски простотии.... Много "чуждици " ползва ... много се прай на интелигентна... Абе - кажете първо, дали за нея стаа дума! Twisted Evil
_________________
НЕ ГЛАСУВАЙТЕ ЗА МЕН !
ДА ЖИВЕЕ ОБЩОТО БЛАГО !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov