forum.globcom.net Форуми forum.globcom.net
ФОРУМ
 
 AlbumAlbum Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи  AlbumAlbum   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Само за ценители на българска литература!!

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nesus
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 313
Общо думи: 1,404
Местожителство: в лабораторията, третата епруветка от ляво на дясно

МнениеПуснато на: Чет Мар 17, 2005 9:34 pm    Заглавие: Само за ценители на българска литература!! Отговорете с цитат

Защо умира българската книга?
Десетилетия ще минат преди общественото съзнание да преодолее натрупания негативизъм през социализма, когато бе засипвано предимно с некачествени книги на автори-връзкари, по възможност верни и на идеологията

Защо умира българската книга? Този въпрос е може би един от най-рядко задаваните. Всъщност той е един много странен въпрос - защото около него по-скоро се въртят само отговори - в различни версии, без реално да се задава самият въпрос.
Обикновено най-разпространяваната версия е, че българската книга умира, защото липсва държавна политика за защитата и, и правителството не подкрепя местните автори. И съответно се предлага това положение да се промени. Идеите в подобна насока са разнообразни - от директно субсидиране на писателите, до данъчните облекчения за фирмите за даренията в полза на културата.
Световната практика е доказала, че тези идеи принципно не са лоши и биха дали някакъв ефект. Но само след като се направи необходимата оценка за главните проблеми на българската книга...
Всъщност българската книга умира, защото не е търсена и желана от българската аудитория. Това е истината. Българските автори нямат авторитет на добри автори и нямат с какво да впечатлят публиката. И затова публика просто няма.
Краткосрочното обяснение на тази реалност е, че у нас няма пазар за български книги, защото най-интелигентната част от населението емигрира, а именно тя е потребител на литература. Останалите пък са доста бедни, а и не обичат много да четат като цяло.
Дългосрочното обяснение обаче има малко по-различни корени. И те са по-дълбоки.
До голяма степен отблъскването на българския читател от българската книга е породено от същата причина, която отблъсква българския потребител от българските стоки. Онази същата, която роди словосъчетанието "българска работа" и направи така че "вносно" да е престижна дума.
Всъщност литературата не остана никак встрани от алогичните закони на социализма. Онези, при които качеството се определяше но по реални показатели, а по нормативни документи, изпълнението на плановете се отчиташе по измислени данни, а масовото съзнание бе само "да си вземеш заплатата", пък какво си свършил срещу нея няма значение. Социализмът роди явления като "Кореком", където ограничен кръг хора можеше да намери нормални стоки, като "връзкарството", като номенклатурата и нейните закони за самоиздигане и пр.
Тези закономерности не подминаха и литературата. Писател и поет през социализма беше не този който има качества и би бил интересен на читателите, а този, който успяваше да се "уреди". Целта на създаването на художествени произведения бе да се вземе хонорарът за тях, а не да се даде нещо на публиката. И тъй като този, който даваше хонорара, обикновено не се интересуваше от възвращаемостта, то и парите отиваха често у откровени бездарници.
Общият процес на литературното изкуство разбира се, не можем да пропуснем да отбележим, че бе под знака на идеологията. По принцип най-добрите творци като цяло са тези с най-освободено мислене. Но точно такива не са необходими на тоталитарния режим, защото дори са опасни за него. Затова се насърчаваха несвободните и покорно мислещите.
Общият резултат от социалистическото изграждане на литературата е, че тя просто не беше интересна на хората. И те не я четяха. В библиотеките на парцал от ползване ставаха редките екземпляри на чужди книги, докато българските автори си стояха нови новенички. И в интерес на истината - напълно заслужено. Просто чуждите автори бяха по-добри.
На площад "Славейков" български автори почти няма. Законът на продажбите ги забранява. Търговската площ на това място е много скъпа и на всеки няколко минути от сергията трябва да се вдига по една книга, за да се изплащат разходите. Българската книга на тази сергия просто заема място и не се продава, т.е. причинява загуби. Продавачът няма избор.
Днес в България има добри автори. Но за тях никой не е чувал. Защото те са обречени да бъдат отхвърлени, преди още да са били прочетени. Просто те влизат в графата "български". Същата тази графа, която дотолкова се е набила като некачествена в съзнанието, че ще минат десетилетия преди нещо да се промени. Това е остатъчен инерционен ефект с пагубно маркетингово влияние. Негативните натрупвания във възприятието се преодоляват много по-трудно, отколкото позитивните се губят.
Призивите държавата да подкрепи литературата и писателите залагат в своята сърцевина точно на същия порок, който де факто ликвидира литературата. Те разчитат на чиновническия подход, който да оценява кое е добро и кое лошо и да определя отпускане на финансиране. Т.е. отново този тип изкуство трябва да бъде спасявано с методите на "връзкарството". Това никак не е сигурно, че ще има оздравителен ефект. Днешната бюрокрация не е много по-ефективна от социалистическата.
В България понастоящем има някакви частично успяващи български писатели. Те пишат интересни книги и ги публикуват под западни имена. Пазарът ги оценява. Колкото и нихилистичен да изглежда подобен подход, той като че ли е най-дългосрочно полезния за излизане от блатото на отхвърлянето по подразбиране. Ако тези автори успеят да се наложат и си спечелят авторитет, от един момент нататък, те могат да разкрият своята самоличност. Пазарът няма да отхвърли доказаното качество. Така постепенно - с чисто естествени мерки, името на българите ще се подобри. Един дълъг и болезнен процес, но със сигурност полезен. Ако тръгнат директно с българските си имена, авторите няма да постигнат нищо, а само ще си счупят главите.
Естествено този частичен модел не е всеобща панацея. Той е по-скоро илюстрация на посоката на мисленето - да се дава преимущество на прагматизма и пазарната логика, а не на пожелателната. Освен играта със западните имена, съществуват още цяла серия от хитрини и чисто маркетингови трикове, които могат да се вкарат в употреба. Например да се публикуват първите произведения на даден автор в Интернет за безплатно разпространение, и когато той си спечели име, да продава следващите. Процеси в тази посока има - създадени са първите подобни сайтове. Това всичко е просто маркетинг, а не верую. Път към пречистване, а не към самопогубване.
Вероятно мнозина от тежките интелектуалци ще възразят срещу подобна логика. Но не трябва да забравяме, че тези интелектуалци реално в по-голямата си част, са рожба на социализма и на всеобщата държавна грижа за всичко и за всеки. И те са свикнали да оцеляват в тази среда, консумирайки обществени средства. Само че тези не са истинските интелектуалци - интелектуалците на свободното общество. Такива изобщо не се знае дали все още са се появили. Младите още не сме пораснали напълно, а по-старите по-трудно променят мисленето си. Т.е. колкото и неприятно да ни звучи, но в момента ние нямаме дори елит, който да може да ни очертае правилната посока. Защото той чертае единствено старата посока.
Държавните субсидии и данъчните облекчения са добро нещо, но при развит пазар. При неразвит и при липса на пазарно възпитание, те ще се изродят единствено в източване на пари към автори-връзкари, и към далавери от страна на фирмите, за да плащат по-малко на хазната. Нова и силна литература няма да се създаде, а дори ще се поддържа болестта на старата, защото ще продължат да излизат книги, които да отблъскват читателя. И по този начин ще се навреди и на естествените оздравителни процеси, които иначе бавно започват да текат. Просто цветята по-трудно израстват, когато са заобиколени от бурени, отколкото ако са сами. До голяма степен държавните мерки могат да създадат предимно бурени, за съжаление.
Българската литература не е лоша и не е съвсем мъртва. Тя не е и отхвърлена от българското съзнание. Не може да се твърди, че Пенчо Славейков е лош, щом почти е бил взел Нобелова награда. Или пък, че Вазов не е интересен автор. Само че това са автори, които сами са се утвърдили и са го направили въпреки всички трудности и без да бъдат ограничавани или толерирани от държавата. България може отново да роди такива умове, и те да докажат, че струват. Може би дори вече ги е родила, но още се давят в морето от безверие. Въпросът е никога да не повярваме, че има нещо мъртво.

Добри Божилов
05.06.2003 г.
_________________
Боже, благослови ме да не бъда утешаван, а да утешавам; не да бъда разбиран, а да разбирам; не да бъда обичан, а да обичам – защото давайки, получаваме; защото като прощаваме, биваме опростени; и умирайки се раждаме за вечен живот.
http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=20465
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
castor
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 03 Авг 2004
Мнения: 189
Общо думи: 0
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Пет Мар 18, 2005 11:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В общи линии е така. За съжаление съвременните български автори се изявяват предимно в различни списания където все пак се радват на известна популярност докато ако издадат книга много малко хора биха я погледнали, а какво остава да я купят и прочетат. Все пак в днешно време българите са преситени със западни заглавия и рядко поглеждат към български.
_________________
Hic sunt leones et dracones
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
Sauron
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 24 Мар 2005
Мнения: 148
Общо думи: 922

МнениеПуснато на: Чет Мар 24, 2005 10:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[b]Значи по принцип съм съгласен с някои неща казани тук. Обаче да си призная честно нямам много поглед върху съвременната българска литература. Кажи някои по млади и нови автори и заглавия на книги. Може пък и да си заслужава. Обаче ако книгите им са като съвременните български филми (не всички ама 90%) по добре човек да не си губи времето.
_________________
Sauron The Lord of the Earth
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
picasso
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 07 Апр 2005
Мнения: 81
Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2005 9:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен има много хубави български книги и талантливи писатели, само че в България няма необходимата реклама, за да разберат читателите за съществуването на дадена книга. Аз имам един познат, който е издал книга и миказа, че друг голям проблем е че за издаването на книгата ти, ти трябва да си платиш, а не както е във всички останали страни- издателството да те открие и да те финансира. Абе в България имаме доста проблеми и мисля, че проблема с българските книги е един от ней-важните.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
_bioHAZArd_
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 04 Окт 2004
Мнения: 1373
Общо думи: 31,249
Местожителство: България, Габрово

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2005 9:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

българската книга може да живее някъде в "сянката" на днешния български живот, но тя няма и да се възроди скоро при положение, че не се възпитава такава култура в днешната младеж ... по приятен е интернет или най-малко телевията ... на мен лично ако трябва да науча нещо винаги ми е по-лесно да го чета от книга ... а не от екрана ... а в момента съзнанието на средния българин е насочено основно към него ....
_________________
Уважавай Бога ! Обичай Жената ! Пази Родината !

http://www.bgtuner.com/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
[ IP : Logged ]
RazoR
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 14 Ное 2003
Мнения: 83
Общо думи: 0
Местожителство: DEEP DOWN IN The OCEAN

МнениеПуснато на: Вто Апр 12, 2005 11:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Виждал съм писатели които собственоръчно се опитват да си птодават изданията, обхождат барчетата като някакви просяци и ти предлагат. Не, направо те молят да си купиш книга. Това е много тъжна картинка Mad
Писатели, хора които могат да пишат не по-зле от западните такива в българия има много, аз съм сигурен, но каде е перспективата. На издателските къщи в българия изглежда им е по-лесно да вземат някоя отвърдена на запат творба и да я изкарат на пазара, отколкото да се погрижат за създаването на имидж на един нов български писател, колкото и талантлив да е той.
Не можеш да излезеш на пазара сам, трябва да си милионер за да го направиш. Ако отпечаташ някакав тираж, трябва да го подариш само за да си направиш реклама. А за втори пари от къде?
Картинката е грозна, незнам какво друго да кажа.
_bioHAZArd_ написа:
на мен лично ако трябва да науча нещо винаги ми е по-лесно да го чета от книга ... а не от екрана ...

Все пак говорим за художественна литература, тя е по-скоро за отмора и развличане. Книгата не може да се конкурира с интернет, когато става дума за намиране и научаване на информация
Иначе да, и аз предпочитам книжката пред това де се кйоравя на монитора.
_________________
Forsaken by destiny, forsaken by my own mind
I must remove my skin to see belief in your eyes
-----------------------FearFactory------------------

http://www.data-bg.net/pub/rack6/razor81/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
[ IP : Logged ]
picasso
Не е лесно !
Не е лесно !


Регистриран на: 07 Апр 2005
Мнения: 81
Общо думи: 0

МнениеПуснато на: Сря Апр 13, 2005 1:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[на мен лично ако трябва да науча нещо винаги ми е по-лесно да го чета от книга ... а не от екрана ... ]
Напълно съм съгласен! Радвам се, че най-накрая срещам млад човек, който да мисли по същият начин Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
[ IP : Logged ]
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    forum.globcom.net Форуми -> Литература Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov